Kolegiata w Kolbuszowej nosi wezwanie Wszystkich Świętych, dlatego też Pierwszego Listopada w naszej parafii miał miejsce Odpust. W wigilię tej Uroczystości odbył się już tradycyjnie w kościele Wieczór ze Świętymi, będący chrześcijańską odpowiedzią na pogańskie Hallowen. W naszej parafii znajdują się relikwię 14 różnych Świętych i Błogosławionych, które to otaczane są szczególną czcią podczas Ich liturgicznego wspomnienia.
Można więc oddać cześć: św. Janowi Pawłowi II, św. Franciszkowi, św. Andrzejowi Boboli, św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi, św. Florianowi, św. Antoniemu, bł. Ks. Jerzemu Popiełuszce, bł. Karolinie Kózkównie, św. Ricie z Cascii, św. Agnieszce, św. Piusowi X, św. Marii Goretti, św. Ojcu Pio, a także św. Siostrze Faustynie Kowalskiej.
Relikwie te są umiejscowione w pięknych relikwiarzach i znajdują się w różnych miejscach świątyni. Ich liczba ciągle rośnie. 31 października o godz. 19:00 odbyło się czuwanie modlitewne przy Najświętszym Sakramencie, oraz wszystkich znajdujących się w kościele relikwiach. Na początku miała miejsce Liturgia Słowa Bożego, podczas której rozważano, czym jest świętość i w jaki sposób mamy realizować swoje powołanie do świętości. Ks. Jarosław Raczak podczas homilii podzielił się z wiernymi świadectwem swojego spotkania ze Świętym Janem Pawłem II. Następnie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, a po nim uroczyste wprowadzanie poszczególnych relikwii przez lektorów przy śpiewie kanonów wykonywanych przez KSM.
Gdy wszystkie relikwiarze znalazły się na ołtarzu przy Jezusie Chrystusie – Źródle Świętości, rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Najpierw była to adoracja prowadzone przez kapłana, przeplatana śpiewem. Następnie każdy z wiernych mógł podejść do ołtarza i zawierzyć swoje życie Panu Bogu za wstawiennictwem Świętych i Błogosławionych. Każdy też mógł wylosować modlitwę za wstawiennictwem jednego ze Świętych znajdujących się na Ołtarzu.
Było to piękne duchowe przeżycie dla wszystkich uczestników. Na koniec miało miejsce błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Relikwie pozostały jednak na Ołtarzu i towarzyszyły wiernym przez cały dzień uroczystości odpustowej przypominając każdemu o powołaniu do świętości.
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Jan Kulig – Ojciec Duchowny z Rzeszowskiego Seminarium. Na początku Mszy świętej odbyło się jeszcze wprowadzenie relikwii Męczenników z Pariacoto: Błogosławionych Franciszkanów – Misjonarzy z Peru: O. Zbigniewa Strzałkowskiego i O. Michała Tomaszka.
W kazaniu ks. Jan wskazał, że święci to Ci, którzy pragną i szukają Pana Boga, mając świadomość, że jest On Bogiem paradoksów. Przez całe swoje ziemskie życie szukali Oni Pana Boga na modlitwie, na Eucharystii, podczas spowiedzi, oraz wypełniając Jego wolę w codziennym życiu. Ale święci to także Ci, którzy pozwalają się Panu Bogu odnaleźć, bo Bóg też ciągle nas szuka i zaprasza do Siebie.
Odpust zakończyła procesja eucharystyczna wokół świątyni. Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o tym, że wszyscy jesteśmy wezwani i zaproszeni do świętości i możemy ją osiągnąć, bo jest z nami Boża łaska. Tą drogą przeszli nasi przodkowie, których 1 listopada czcimy jako Świętych i przyzywamy ich jako orędowników w różnych sprawach codziennego życia.
Bo Świętość jak mawiała święta Matka Teresa z Kalkuty nie jest luksusem zarezerwowanym tylko dla nielicznych; ale jest zwykłym obowiązkiem dla mnie i dla ciebie. Powinniśmy stawać się świętymi niezależnie od stanu życia, w jakim Bóg nas umieścił. Niezależnie od tego kim jesteśmy lub gdzie się znajdujemy, w tym miejscu powinniśmy przeżywać naszą świętość.